Motivace – zaklínadlo doby

Autor: Martin Hošták, produktový manažer

Za úspěchem IReSoftu stojí především kvalitní zaměstnanci. Proto je důležité hlídat si jejich spokojenost, motivaci a angažovanost. To se pak budou chtít sami aktivně podílet na dění ve firmě, přicházet s novými nápady a posouvat sebe i celou firmu kupředu. No jo, jak ale na to?

Motivace pro 21. století

Nejdřív představím „proměnné“ pro řešení této rovnice. Ale nebojte, nebude to žádná těžká matematika. Takže pěkně popořádku…

Co nás motivuje?

Daniel Pink, uznávaný autor knih a přednášek k tématu motivace, definoval tři základní elementy motivace – mistrovství, smysl a autonomie. Mistrovství – touha neustále se zlepšovat v něčem, na čem mi záleží. Smysl – touha dělat službu nějakému vyššímu cíli. Autonomie – touha určovat své směřování. Více si můžete přečíst třeba v jeho knize „Pohon“.

Takže rovnice motivace, kterou tady řešíme, bych zapsal jako:

  • MOTIVACE = Mistrovství + Smysl + Autonomie

Pod mistrovstvím si představuji to, že můžu ve své práci uplatňovat a rozvíjet své schopnosti, neustále se zlepšovat, učit a zdokonalovat. Pro mě je to možnost analyzovat a vymýšlet nové funkčnosti do softwaru – takový novodobý vynálezce – to mně baví 🙂

Smysl je pak naplnění mé práce, dání vyššího cíle. To, že svůj talent můžu uplatnit pro vytváření věcí, které mi dávají smysl. Smysl mé práce je přinášet do našich systémů takové nástroje, abychom díky nim třeba ubrali administrativu pracovníkům, kteří jsou v domovech sociálních služeb hlavně pro pomoc odkázaným lidem. Tedy i já pracuji na vyšším cíli. Jak se zpívá v pohádce „Pekařův císař“:

Ten umí to a ten zas tohle,
a všichni dohromady udělají moc.

A co ta autonomie?

Proč „ti mladí“ pořád mluví o nějaké volnosti? Copak nehledáme všichni jistoty? „Ti mladí“, častěji označováni jako „Miléniové děti“, nebo „Generace Y“, jsou zdá se úplně jiní, než generace před nimi.

Mluvím tady o nás narozených v letech 1980 až 2000. Od mala žijeme v období blahobytu a demokracie, rodiče jsou pro nás spíš kamarádi než autority, denně se potkáváme s moderními technologiemi (mobil, počítač, internet, …). Globalizovaný svět nám otevřel prostor pro cestování – a rádi jej využíváme. Chceme prezentovat svoje názory a postoje, chceme dokázat, že v nás něco je. Autonomie v rozhodování o své práci a životě je pro nás zkrátka absolutně přirozená.

ROWE

(Ne, to není překlep, čtěte dál)

V rovnici výše jsem použil znaménko „plus“, ale více by pasovalo „krát“. Efekt těchto motivačních pilířů se totiž vzájemně násobí a nelze se na žádný z nich „vybodnout“ (dosadit nulu). Mistrovství a smysl mám naplněný bohatě, co ale s tou autonomií? Co do ní dosadit?

Minulý rok přišel Jirka Halousek na poradu a představil nám ROWE = Results-Only Work Environment (pracovní prostředí založené pouze na výsledcích). Ve zkratce – dělej kdy chceš a kde chceš, důležité jsou pouze tvé výsledky. Maximální autonomie! Příklady aplikace ROWE:

  • Každá porada je volitelná. V ROWE se před účastí na ní můžu zeptat, co má být jejím výsledkem a jaká je má role na ní. Sám pak posoudím, zda je to dobré využití času.
  • Každý den je jako sobota, kdy jsem pánem svého času. Nemusím čekat na víkend, abych se mohl věnovat pochůzkám, zábavě, nebo oddechu. Když mi to v úterý v práci nejde, jdu raději do sauny. Pak se rozhodnu pracovat v neděli ráno, a nemám při tom výčitky, že bych trpěl workoholismem.
  • Nikdo mně nesoudí za to, jak trávím svůj čas. Žádné poznámky typu „10:00 a ty teprve přicházíš? Chtěl bych tvoji práci!“
  • Nemusím žádat o povolení, kdy a kde můžu pracovat nebo nepracovat. Místo toho je důležité pouze to, zda je má práce odvedená dobře.

Nejsem hodnocený na základě mé docházky do práce. Teď za mně mluví jen a pouze výsledky. Taky to znamená to, že musím dobře vědět, co má být výsledkem mé práce. Je to tiž klíčová část fungování ROWE. Více o vedení lidí v prostředí ROWE můžete najít v anglickém článku na portálu mindtools.com – odkaz najdete na konci článku. Je těžké najít popis v češtině, když ani Wikipedia nemá českou stránku o ROWE.

Aby nedošlo k omylu, ROWE není jen „práce z domu“, nebo „flexibilní pracovní čas“. Je to kompletně jiné nastavení kultury práce oproti stále převládajícímu „industriálnímu“. Taky to neznamená, že bych už nikdy neviděl své kolegy, kteří mají taky ROWE. Ostatně, jak to po dosazení ROWE do rovnice motivace a jejím testování vypadá?

ROWE v týmu vedení

Jak jsem psal, testujeme ROWE již půl roku, což už je reprezentativní vzorek času. Co na to říkají někteří kolegové:

  • (Michal) V mé kanceláři spousta lidí telefonuje a špatně se mi soustředí. Někdy si zajdu raději do kavárny. Raději začnu pracovat v 10, pak pracuji déle, někdy pracuji i přes noc.
  • (Šárka) Nikdy jsem neměla problém dělat z domu, když pracuji tak pracuji. Doma může člověk získat větší nadhled, možnost nebýt při všem/u všeho. Jsem šťastná, že jsem dostala takovou důvěru. Vyzkouším i na svých obchodnících – za ně hovoří hlavně výsledky.
  • (Lucka) Osvědčilo se mi to. Pokud jsem v kanceláři, pořád někdo něco potřebuje. Doma mám prostor dívat se na věci z nadhledu, moje TODO udělám v kratším čase. Doma si můžu hodinku dát oddych a večer pokračovat v práci.
  • (Pepa) Nemyslím si, že je to jen o homeoffice, chápu to jako „dělej odkud chceš a kdy chceš“. Taky si nemusím schvalovat dovolenou. Osobně homeoffice moc nevyužívám. Jsem v práci rád, vyhovuje mi kancelář a pracovní prostředí, doma se necítím dobře. Přes to se teď cítím volnější.
  • (já) Rád jsem v kanceláři s kolegy, mám zde výborné podmínky a skvělou partu. Na druhou stranu jsem spíš „sova“, dobře se mi pracuje odpoledne až večer, proto si raději během dne zajdu zasportovat a k práci se vrátím večer doma.

Nejdůležitějším aspektem je šířka autonomie v organizaci času a práce. Výkon se nesnížil, naopak se zvýšila (vynásobila)motivace a důvěra. Nám se tedy ROWE osvědčilo a tento rok bychom chtěli tyto principy rozšířit dál do firmy.

Může se vám to zdát příliš volné, příliš ulítlé. Nehledejte ale důvody, proč by to nešlo u vás ve firmě. Raději hledejte způsoby, jak by to u vás šlo zavést. Klidně se nás zeptejte – rádi se o své zkušenosti podělíme. Pro nás ROWE už není dalekou budoucností, ale každodenní přítomností.

Zdroje:

Sdílejte...Share on Facebook19Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn12

Autor

Martin Hošták

Robím to, čo ma baví obklopený skvelými ľuďmi. Zmyslom a výsledkom mojej práce je zlepšovanie kvality starostlivosti o ľudí v Česku a na Slovensku, odkázaných na pomoc druhých – a s tým sa veru dobre zaspáva. Moje EGO 2.0 sa cíti hlboko uspokojené :)

2 komentáře u „Motivace – zaklínadlo doby“

Komentáře nejsou povoleny.